Εκδήλωση αφιερωμένη στην περιοχή Πασακρωτήρι

Κατηγορία: Εκδηλώσεις Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 21 Ιουνίου 2019

Kάθε χρόνο στο σχολείο μας υλοποιούνται πολιτιστικά προγράμματα με σκοπό να γνωρίσουμε τον τόπο μας.

Οι τίτλοι μερικών από αυτά είναι :

·       Τοπική ιστορία

·       Οι περιστεριώνες , τα χτιστά μας κεντίδια

·       Οι φάροι της Τήνου

·       Τα ξωκλήσια

·       Πρεσβευτές και πρέσβειρες της πολιτιστικής μας κληρονομιάς

·       Τα μνημεία πεσόντων του τόπου μας

·       Αφιέρωμα στον Γιαννούλη Χαλεπά και τόσα άλλα.

Η πολιτιστική διαδρομή στην περιοχή που βρίσκεται το σχολείο, στην περιοχή Πασακρωτήρι, δεν ήταν εύκολη υπόθεση.

Χρειαστήκαμε αρκετό χρόνο να συγκεντρώσουμε το πραγματικά πλούσιο υλικό που μόνο ένα ελάχιστο μέρος του παρουσιάσαμε.

Περιπλανηθήκαμε σ’αυτήν για να την γνωρίσουμε από κοντά.

Εντοπίσαμε ναούς, μνημεία, κτίρια, πλατείες, ονόματα οδών, παρόδων.

Ήρθαμε σε επαφή με τους ανθρώπους που ζουν  εδώ.

Λάβαμε πολύτιμες πληροφορίες και ανεκτίμητο φωτογραφικό υλικό.

Ανατρέξαμε στην ιστορία του τόπου μας και απομονώσαμε καθετί που είχε σχέση με το λιμάνι, το εμπόριο αφού η ιστορία της περιοχής είναι άρρηκτα δεμένη με αυτά.

Δανειστήκαμε βιβλία από τη βιβλιοθήκη του Π.Ι.Ι.Ε.Τ και τρέξαμε στις σελίδες τους. Και ακόμα πρακτικά επιστημονικών συναντήσεων, τοπικές εφημερίδες, έγγραφα, αεροφωτογραφίες.

Περιηγηθήκαμε σε ιστότοπους του διαδικτύου και τέλος εντοπίσαμε την Τήνο σε χάρτες πολύ - πολύ παλιούς.

Ταξιδέψαμε στον χρόνο. Από το παρελθόν ήρθαμε στο παρόν και μείναμε σε αυτό ανατρέχοντας και πάλι στο χθες...