Επίσκεψη από την κοινωνική λειτουργό του Δήμου Τήνου

Κατηγορία: Δράσεις 2022-23 Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2023

Την Παρασκευή 17, Φεβρουαρίου, μετά την πρόσκληση των μαθητριών και μαθητών της Δ’ τάξης με αφορμή τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και τη θεματική: Ανθρώπινα Δικαιώματα - Δικαιώματα των Παιδιών, επισκέφθηκε το σχολείο μας η κοινωνική λειτουργός του Δήμου Τήνου κ. Αλεξάνδρα Αραμπατζή.
Η κ. Αραμπατζή ενημέρωσε τους μικρούς μαθητές για την εργασία του κοινωνικού λειτουργού και πώς αυτή σχετίζεται με την προστασία των δικαιωμάτων των παιδιών. Επίσης ανέφερε τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να αντιδράσουν τα παιδιά σε περίπτωση που τα δικαιώματά τους καταπατούνται καθώς και σε ποια πρόσωπα και φορείς μπορούν να απευθυνθούν για το σκοπό αυτό.
Τέλος τα παιδιά συνομίλησαν μαζί της εκφράζοντας τις απορίες και τους προβληματισμούς τους.
Η παρουσία της ανέδειξε για ακόμη μια φορά την ανάγκη των μαθητών για πληροφόρηση, συνομιλία και έκφραση γύρω από διάφορα κοινωνικά θέματα που τους απασχολούν.

Κυρία Αλεξάνδρα, σας ευχαριστούμε.

Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι δασκάλες της Δ’ τάξης.