Επίσκεψη του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη στο Σχολείο μας

Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 17 Μαΐου 2023

Την Πέμπτη, 11 Μαΐου 2023, ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Σύρου και Τήνου κ. Δωρόθεος Β’ πραγματοποίησε ποιμαντική επίσκεψη στο Σχολείο μας, συνοδευόμενος από τον Αρχιερατικό Επίτροπο της Ιεράς νήσου Τήνου Πρωτοπρεσβύτερο π. Γεώργιο Φανερό.

Στο Σχολείο μας έγινε δεκτός με τιμή από τον Διευθυντή και τους εκπαιδευτικούς αλλά και από τα παιδιά που άκουσαν με προσοχή τις συμβουλές του καθώς και το χρονικό των 200 ετών της Ευρέσεως της Αγίας Εικόνας.

Τέλος, προσέφερε σε όλα τα παιδιά ειδικά τετράδια που εκτυπώθηκαν από το Ιερό Ίδρυμα της Ευαγγελιστρίας, τα οποία στο εξώφυλλο απεικονίζουν το Ίδρυμα της Παναγίας και στο οπισθόφυλλο την φωτογραφία του Σχολείου.

Ένα μαγικό απόγευμα με γεύση Χριστουγέννων!

Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2022

Λίγο πριν τα Χριστούγεννα το σχολείο μας φόρεσε τα γιορτινά του!

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων με τη βοήθεια εκπαιδευτικών και πολλών εθελοντών γονέων, διοργάνωσε ένα πάρτι που έμεινε αξέχαστο στα παιδιά!

Μπαίνοντας στο σχολείο κάθε παιδί αποκτούσε το εισιτήριό του: ένα κόκκινο σκουφάκι...και τότε... άρχισε να χιονίζει!

Λίγο πιο εκεί, ένα σιντριβάνι σοκολάτας τους προκαλούσε όλους να βάλουν τα μπισκοτάκια τους κάτω από αυτό, ενώ δίπλα το ποπ κορν έσκαγε ενθουσιασμένο κι έτοιμο να μοιραστεί σε σακουλάκια.

Κι εκείνο το άσπρο σύννεφο που τριγύριζε πάνω σε ξυλάκι; Μα φυσικά, μαλλί της γριάς! Ποιο παιδί μπορεί να του αντισταθεί;

Ζεστό κρασάκι για τους μεγάλους γλύκανε τους συνοδούς των παιδιών υπό τον ήχο της γιορτινής μουσικής και πολλά χριστουγεννιάτικα παιχνίδια, καθώς και ζωγραφική προσώπου κράτησαν τη διασκέδαση στα ύψη!

Ποιος δε θα μπορούσε να λείπει όμως από μια τέτοια βραδιά; Ο αγαπημένος Άγιος όλων μας, ο Άγιος Βασίλης, που έβγαλε φωτογραφίες με όλα τα παιδιά στο μεγάλο του ποδήλατο!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σύλλογο Γονέων και σε όλους όσους έβαλαν το λιθαράκι τους για να περάσουν τα παιδιά μας ένα υπέροχο απόγευμα!

Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές με υγεία!

Ο "περίπλους" της Τήνου

Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2022

Μιας και ο καιρός είναι ακόμα καλός, σκεφτήκαμε να κάνουμε τον "περίπλου" του νησιού μας ξεκινώντας από το στενό Τήνου - Άνδρου και καταλήγοντας πάλι εκεί. Μαζί μας, οδηγός και συνοδοιπόρος, ο κ. Κώστας Δανούσης, ιστορικός ερευνητής, συγγραφέας.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 28 Σεπτεμβρίου και μέσα από το καταπληκτικό φωτογραφικό υλικό που προβλήθηκε, εντυπωσιαστήκαμε από τις κρυμμένες ομορφιές των ακτών του νησιού μας, αποκτήσαμε πλούσιες γνώσεις για τα ανεξερεύνητα μέρη του και την ιστορία τους και χαρήκαμε ιδιαίτερα που γνωρίσαμε από κοντά τον κύριο Δανούση, ο οποίος αγαπά σαν ιδιαίτερη πατρίδα του την Τήνο αλλά και για τις γνώσεις που απλόχερα μας χάρισε.

Θερμές ευχαριστίες, κύριε Δανούση, που επισκεφθήκατε το σχολείο μας και διδάξατε μικρούς και μεγάλους!

Επιπρόσθετα, οφείλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά και την κα. Πηνελόπη Διασκούφη, η οποία μεσολάβησε και βοήθησε σημαντικά στην πραγματοποίηση της δράσης.

"Η τέχνη του δρόμου" στο Σχολείο μας

Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου 2019

Η Τέχνη του Δρόμου χρησιμοποιεί το τεχνητό περιβάλλον στο οποίο ζούμε και δραστηριοποιούμαστε ως καμβά και εκφράζεται με ποικίλους τρόπους.

Η τοιχογραφία που στολίζει την είσοδο του Σχολείου μας "αφηγείται" τον μύθο του Αισώπου "Ο λαγός και η χελώνα".

Τα μηνύματα που στέλνει....

"Αν έχεις υπομονή και προσπαθείς, πάντα κερδίζεις και τα καταφέρνεις στο τέλος, όπως η χελώνα. Αν νομίζεις ότι πάντα θα είσαι νικητής χωρίς μεγάλη προσπάθεια και υποτιμάς τους άλλους, στο τέλος πάντα χάνεις, όπως ο λαγός."

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Georgia B, καλλιτεχνική Διευθύντρια του Φεστιβάλ Τέχνης του Δρόμου "Telling Stories".

Αγιασμός - 11 Σεπτεμβρίου 2019

Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου 2019

Με την ευλογία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Σύρου - Τήνου κ.κ. Δωρόθεου Β' τελέστηκε στο Σχολείο μας ο αγιασμός από τον Ιερολογιώτατο π. Γεώργιο Φανερό, Αρχιερατικό Επίτροπο Τήνου.

Με την παρουσία τους μας τίμησαν η Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Νοτίου Αιγαίου και Έπαρχος Τήνου κ. Αναστασία Δεληγιάννη - Άσπρου, ο Αντιδήμαρχος του Δήμου Τήνου κ. Ευάγγελος Περιάλης, γονείς, κηδεμόνες και φίλοι του Σχολείου.

Φωτογράφιες: Δήμητρα Φανερού