"Μαθαίνω στο δρόμο να προσέχω" - Δ΄ τάξη

Κατηγορία: Προγράμματα 2014-15 Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 21 Ιουνίου 2015

Τη φετινή σχολική χρονιά οι μαθητές της Δ΄ τάξης, στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης υλοποίησαν ένα πρόγραμμα που αφορούσε την Κυκλοφοριακή Αγωγή και είχε τίτλο "Μαθαίνω στο δρόμο να προσέχω"

Ο κυριότερος στόχος του προγράμματος ήταν η εκμάθηση της σωστής οδικής συμπεριφοράς από μέρους των μαθητών, ως πεζών, οδηγών ποδηλάτου, αλλά και επιβατών.

Σημαντική για την επίτευξη του στόχου αυτού, υπήρξε μεταξύ άλλων και η επίσκεψη του δασκάλου οδήγησης κ. Μανώλη Λαγουρού στο σχολείο μας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα αλλά και να λύσουν απορίες πάνω σε θέματα οδικής συμπεριφοράς και ασφάλειας.

Εξίσου ωφέλιμη για το σκοπό αυτό υπήρξε και η επίσκεψη των μαθητών στο λιμάνι του νησιού μας. Εκεί είχαν την ευκαιρία να μελετήσουν επί τόπου την κατακόρυφη και οριζόντια σήμανση καθώς και τη σπουδαιότητά της στη ρύθμιση της κυκλοφορίας.

Υπεύθυνη Προγράμματος: Καρατζή Αργεντίνη