"Ο Πόλεμος της Ωμέγα-βήτα" - Γιορτή Λήξης 2015

Κατηγορία: Σχολ. Γιορτές 2014-2015 Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 12 Ιουνίου 2015

Οι μαθητές της Α΄ τάξης, με τη βοήθεια της δασκάλας τους κ. Ζήκου Αθανασίας και της δασκάλας της θεατρικής αγωγής κ. Ζωής Μανώλη, αποχαιρέτησαν τη φετινή σχολική χρονιά ανεβάζοντας το έργο "Ο Πόλεμος της Ωμέγα-Βήτα", του Ευγένιου Τριβιζά.

Βασιλιάς των γραμμάτων ήταν πρώτα το Ω που με τη μεγαλομανία του ήθελε και άλλα γράμματα στο βασίλειό του... Έτσι, ετοίμασε τους υπηκόους του για πόλεμο. Πήγαν όμως τα τα πράγματα στραβά και έχασαν. Αποφάσισαν λοιπόν τα γραμματάκια ότι για αρχηγό τους θέλουν το Α το συνετό, το Α το σωστό. Έτσι γεννήθηκε η Άλφα-Βήτα!!!

Στη συνέχεια τα παιδιά της Στ΄ τάξης αποχαιρέτησαν τους δασκάλους τους και το σχολείο τους, καθώς από τον Σεπτέμβρη θα είναι σε ένα καινούριο σχολείο, το Γυμνάσιο.

Τέλος, όλοι οι μαθητές έπαιξαν στο προαύλιο του σχολείου διάφορα παιχνίδια, που διοργάνωσε ο γυμναστής μας κ. Χρήστος Μιχάλαινας και που τους διασκέδασαν πολύ!!