28η Οκτωβρίου 1940

Κατηγορία: Σχολ. Γιορτές 2016-2017 Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 23 Νοεμβρίου 2016

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου και ώρα 9:00 έγινε η γιορτή του σχολείου μας στην αίθουσα εκδηλώσεων, στην οποία παρευρέθηκαν εκπρόσωποι του Δήμου και Φορέων, όπως επίσης και οι γονείς των παιδιών. Στην αρχή της γιορτής έγινε παράδοση της σημαίας στους σημαιοφόρους και παραστάτες της νέας σχολικής χρονιάς.

Στη συνέχεια οι μαθητές της Δ' Τάξης και του Γ1 τμήματος παρουσίασαν το χρονικό της "28ης Οκτωβρίου 1940" ξεκινώντας από τον τορπιλισμό της Έλλης και παρουσιάζοντάς το με βίντεο από το αρχείο της τηλεόρασης. Ακολούθησαν αφηγήσεις και ποιήματα από τα παιδιά.

Η κ. Γεωργία Μπακογιάννη, μουσικός του σχολείου έβαλε τη δική της μουσική νότα και πλαισίωσε τη γιορτή με τα τραγούδια που είχε ετοιμάσει με τα παιδιά της Δ' Τάξης.

Την επιμέλεια της Γιορτής είχαν ο κ. Δημήτρης Αδαμίδης, δάσκαλος του Γ1 τμήματος και η κ. Μαριέττα Λούβαρη, δασκάλα της Δ' Τάξης.