Το Πολυτεχνείο ζει!

Κατηγορία: Σχολ. Γιορτές 2016-2017 Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου 2016

Το σύμβολο του Αγώνα και της Θυσίας των νέων για δημοκρατική παιδεία και ελευθερία, η εξέγερση του Πολυτεχνείου , γιορτάστηκε με μια σεμνή τελετή στο σχολείο μας και έτσι επικαιροποιήθηκε και σε αυτή την επέτειο το μήνυμα του.

Μάθημα Ιστορίας! Μάθημα Νεώτερης Ιστορίας! Έτσι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η γιορτή αυτή! Η ιστορική αναδρομή από το 1930 έως το 1974, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στον κόσμο, έφερε στο φως το κλίμα, τις ιδέες που επικρατούσαν, τα γεγονότα και βέβαια τα πρόσωπα που διαδραμάτισαν πρωταγωνιστικό ρόλο στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Το πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό και τα τραγούδια συγκίνησαν και θύμισαν τη βαριά μας κληρονομιά.

μουσική επένδυση της γιορτής-μαθητές Ε' δημοτικού         μουσική επένδυση της γιορτής-μαθητές Ε' Δημοτικού

Μετά το τέλος της γιορτής εκπαιδευτικοί και μαθητές με ένα κόκκινο τριαντάφυλλο εκπροσώπησαν το σχολείο στη δέηση.

Συγχαρητήρια στον εκπαιδευτικό κ.Στέλιο Μπόρτα, στη μουσικό του σχολείου μας κ.Γεωργία Μπακογιάννη και στους μαθητές της Ε? τάξης.