Εορτή 28ης Οκτωβρίου 1940

Κατηγορία: Σχολ. Γιορτές 2022-2023 Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 16 Νοεμβρίου 2022

Το Σχολείο μας τίμησε και φέτος την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ' τάξης να παρουσιάζουν τη γιορτή σχετικά με το έπος του '40. Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί της Δ' τάξης, κ. Αργεντίνη Καρατζή και κ. Κατερίνα-Ερμιόνη Γεωργιάδη.

Ο ελληνοϊταλικός πόλεμος, οι σκληρές μνήμες της Κατοχής αλλά και η ηρωική αντίσταση του λαού μας υπήρξαν σημεία αναφοράς για τα θεατρικά δρώμενα που παρουσιάστηκαν  και τα τραγούδια που ακούστηκαν.

Η γιορτή μας ήταν αφιερωμένη σε όλους εκείνους που με τη θυσία και τον αγώνα τους ενάντια στον φασισμό μας χάρισαν μια πατρίδα ελεύθερη και δημοκρατική.

Λίγο πριν την έναρξη της γιορτής έγινε η τελετή παράδοσης - παραλαβής της σημαίας από τους σημαιοφόρους του Σχολειίου μας για το σχολικό έτος 2022-2023.