Επέτειος του Πολυτεχνείου

Κατηγορία: Σχολ. Γιορτές 2022-2023 Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 01 Δεκεμβρίου 2022

Την Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου γιορτάστηκε στο Σχολείο μας η επέτειος του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού της τάξης κ. Δήμητρας Γεωργαλή και της εκπαιδευτικού Μουσικής κ. Γεωργίας Μπακογιάννη, μπήκαν στο «Καφενείον η Ελλάς» και μας ταξίδεψαν πίσω στον χρόνο, στη χρονιά του Πραξικοπήματος. Τότε που άλλαξε η καθημερινότητα όλων μέχρι τη στιγμή που οι φοιτητές κατόρθωσαν, μπαίνοντας μπροστά, να συσπειρώσουν τον ελληνικό λαό και να τον παρασύρουν στον αγώνα για ΨΩΜΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Τρεις φοιτήτριες, η Ελπίδα, η Ελευθερία και η Ειρήνη τα βάζουν με όλους, με τον αδερφό τους, τον κυρ Βασίλη, που φοβάται και τη σκιά του, με τους ασφαλίτες που τις απειλούν, με τον κόσμο που σωπαίνει και κάθεται ήσυχος στη γωνίτσα του. «Αρνιέμαι», φωνάζουν με όλη τη δύναμη της ψυχής τους και καλούν τους πάντες στον αγώνα τους! Έναν αγώνα που παραμένει επίκαιρος, έναν αγώνα για ιδανικά όπως η Δημοκρατία κι η Ελευθερία.