"Το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο ταξιδεύει"

Κατηγορία: Δράσεις 2013-14 Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 13 Ιουνίου 2014

Μετά από πρόσκληση του Συλλόγου Διδασκόντων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Τήνου, από 2 Ιουνίου έως 6 Ιουνίου 2014, το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο βρέθηκε στην Τήνο.

Το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο είναι ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο κοινωφελούς χαρακτήρα, που ιδρύθηκε το 1987 στην Αθήνα. Είναι αναγνωρισμένο από το Υπουργείο Παιδείας και σκοπός του είναι να βοηθήσει τα παιδιά να αναπτύξουν όλο τους το δυναμικό, ώστε να γίνουν πολίτες που θα σέβονται τον εαυτό τους και που θα έχουν κοινωνική συνείδηση. Τα εκπαιδευτικά προγράμματα σχεδιάζονται και μελετώνται από εξειδικευμένους επαγγελματίες (παιδαγωγούς και μουσειολόγους) του εκπαιδευτικού τμήματος του Παιδικού Μουσείου.

Στο σχολείο μας, το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο πραγματοποίησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Ένα ταξίδι, δρόμοι πολλοί". Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές παρακολούθησαν τα παρακάτω προγράμματα:

• "Μετακινούμαι", οι μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων
  • "Χαρτογραφώντας τη ζωή μου" και "Τέχνη στο δρόμο", οι μαθητές των Γ΄, Δ΄, Ε΄και Στ΄ τάξεων.

Επιπλέον το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο υλοποίησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για οικογένειες με παιδιά 4-12 ετών: "Ξεφυλλίζοντας το κοινό μας ταξίδι".