2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Κατηγορία: Δράσεις 2015-16 Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 05 Οκτωβρίου 2015

Δευτέρα, 5 Οκτωβρίου 2015

Στις σχολικές μονάδες της χώρας σήμερα διοργανώθηκαν αθλητικές εκδηλώσεις συνδεδεμένες με τον κεντρικό θεματικό άξονα «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και Μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Το πρώτο διδακτικό δίωρο (8.10 ? 9.40) στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων έγινε προβολή σχετικού υλικού και ακολούθησε συζήτηση. Στη συνέχεια (10.00 ? 13.15) οι προσκεκλημένοι από τον Σύλλογο Διδασκόντων - κατόπιν έγκρισης της κ. Σχολικής Συμβούλου ? πέντε απόφοιτοι Τ.Ε.Φ.Α.Α. και ένα μέλος του αθλητικού συλλόγου «Περιστεριώνας» δίδαξαν στα παιδιά τη σημασία του αθλητισμού στην υγεία, την ψυχαγωγία, τον πολιτισμό, τα ιδεώδη, την άμιλλα δίνοντάς τους έτσι το έναυσμα να ασχοληθούν και τα ίδια με τον αθλητισμό.

Ευχαριστούμε θερμά τους προσκεκλημένους που ανταποκρίθηκαν άμεσα στο κάλεσμά μας:

Κ. Δελλατόλα Στέλλα (Πετοσφαίριση)

Κ. Βιδάλη Ματίνα (Αντισφαίριση)

Κ. Βιδάλη Αντώνιο (Καλαθοσφαίριση)

Κ. Σιώτο Παναγιώτη (Αθλοπαιδ ιές)

Κ. Μέσα Κωνσταντίνο (Στίβος)

Κ. Τόμπρο Ευάγγελο (Επιτραπέζια αντισφαίριση)