"Κυκλάδες-Πέτρα και Φως"

Κατηγορία: Δράσεις 2015-16 Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 07 Απριλίου 2016

Το σύγχρονο σχολείο είναι "ανοιχτό"στην κοινωνία. από την ίδρυση του 3ου Δημοτικού Σχολείου, οι εκπαιδευτικοί φροντίζουν τόσο να πραγματοποιούν διδακτικές επισκέψεις που έχουν προγραμματιστεί και είναι σύμφωνες με τη διδακτέα ύλη και τα ενδιαφέροντα των μαθητών καθώς και να δέχονται όσους δηλώσουν ότι επιθυμούν να επισκεφτούν το σχολείο και να πραγματοποιήσουμε κοινές δράσεις.

Μέλη του Κ.Α.Π.Η. Τήνου με την υπεύθυνη κ. Μαρία Δελατόλα ήρθαν στο χώρο μας σήμερα Τετάρτη 6 Απριλίου. Οι μαθητές της Γ' Τάξης με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κας Μαριέττας Λούβαρη παρουσίασαν το πρόγραμμα τοπικής ιστορίας "Κυκλάδες- πέτρα και Φως".

Τα παιδιά παρουσίασαν με εικόνες μέσω Powerpoint και κείμενα τα θαυμαστά επιτεύγματα των Κυκλαδιτών , αυτά που δημιούργησαν από το λαμπερό ήλιο και τη γαλάζια θάλασσα εδώ και 5000 χρόνια.

• Φάροι, στολίδια των λιμανιών
  • Βοτσαλωτές αυλές και περιστεριώνες, δείγματα νησιώτικης τέχνης

Κρήνες λευκές μαρμάρινες

μύλους ανέμων, τρούλους ρόδινους μικρούς

και ψηλούς διάτρητους περιστεριώνες.

Αρετή με τέσσερις ορθές γωνίες.

Οδυσσέας Ελύτης

• Ανεμόμυλοι, νερόμυλοι και ξερολιθιές, μαστοριά και δημιουργία
  • Μοναστήρια, κέντρα πολιτισμού και τεχνών

Στις Κυκλάδες οι μικρές εκκλησιές αφθονούν και λάμπουν όπως τα βότσαλα!

Οδυσσέας Ελύτης

Επίσης απήγγειλαν στίχους της Γένεσης από το "ΆΞΙΟΝ ΕΣΤΙ" όπου ο μεγάλος μας ποιητής εξυμνεί τις Κυκλάδες.

Τότε είπε και γεννήθηκεν η θάλασσα

και είδα και θαύμασα και στη μέση της έσπειρε κόσμους μικρούς κατ' εικόνα και ομοίωση μου

Ίπποι πέτρινοι με τη χαίτη ορθή

και γαλήνιοι αμφορειί και λοξές δελφινιών ράχες

η Ιος η Σίκινος η Σέριφος η Μήλος

"Κάθε λέξη κι από 'να χελιδόνι

για να σου φέρνει την άνοιξη μέσα στο θέρος" είπε

ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ, Οδυσσέας Ελύτης

Στη συνέχεια τα μέλη του Κ.Α.Π.Η. κατέθεσαν τις δικές τους γνώσεις και εμπειρίες στα παιδιά μέσα από διαλογική συζήτηση. Σε ανταπόδοση όλων αυτών τα παιδιά πρόσφεραν με αγάπη στα μέλη του Κ.Α.Π.Η. ένα περιστέρι -αναμνηστικό της εκδήλωσης.