Με την ποίηση πολεμάμε... τον ρατσισμό!

Κατηγορία: Δράσεις 2015-16 Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 26 Μαΐου 2016

Η 21η Μαρτίου έχει οριστεί ως Διεθνής Ημέρα για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού. Ταυτόχρονα έχει οριστεί και ως Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης.

Με αφορμή τον διπλό συμβολισμό αυτής της ημέρας το Υπουργείο Παιδείας πρότεινε στις σχολικές μονάδες να κάνουν δραστηριότητες που να καλλιεργούν και να προάγουν την ισότητα, την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και την κοινωνική δικαιοσύνη.

Η Ε? Τάξη του 3ου Δημοτικού Σχολείου Τήνου, στα πλαίσια του μαθήματος Μουσικής, διάλεξε ως δραστηριότητα τη μελοποίηση ενός ποιήματος ανώνυμου παιδιού από την Αφρική  που προτάθηκε από τα Ηνωμένα Έθνη ως το καλύτερο ποίημα του 2006.

Οι μαθητές χωρίστηκαν μόνοι τους σε ομάδες και πρότειναν κάποιες μουσικές  ιδέες, τις οποίες η δασκάλα Μουσικής κατέγραψε, επεξεργάστηκε και κατόπιν δίδαξε στο σύνολο της τάξης.  Στο τέλος, έγινε μία ηχογράφηση τεσσάρων από τις επτά μελοποιήσεις μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας, αποσπάσματα της οποίας μπορείτε να ακούσετε εδώ.

Όταν γεννιέμαι, είμαι μαύρος

Όταν γεννιέμαι, είμαι μαύρος

Όταν μεγαλώσω, είμαι μαύρος

Όταν κάθομαι στον ήλιο, είμαι μαύρος