Τα συναισθήματα στη ζωή μας

Κατηγορία: Δράσεις 2015-16 Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 21 Ιουνίου 2016

Τα συναισθήματα πλαισιώνουν και στολίζουν τη ζωή μας, της δίνουν χρώμα άλλοτε ζωηρό και άλλοτε σκοτεινό. Χαρά μα και λύπη, φόβος, θάρρος, θυμός, ζήλεια? Με τα συναισθήματα ασχολήθηκαν οι μαθητές της Γ? Τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης ζώνης. Αναγνωρίσαμε μέσα από διάφορες ιστορίες την αγάπη, τον θυμό, τον φόβο, τη ζήλεια, τη χαρά. Τα ζωγραφίσαμε, τα τραγουδήσαμε, συζητήσαμε πώς να τα διαχειριζόμαστε. Τέλος, παρουσιάσαμε στους γονείς τα πιο σημαντικά από τα συμπεράσματα των παιδιών που αφορούν την Αγάπη, τον Θυμό, τον Φόβο, τη Ζήλεια, τη Χαρά!

Κλείνοντας την παρουσίαση, τα παιδιά πρόσφεραν χαρά και συγκίνηση  στους γονείς τους, δίνοντάς τους καρτούλες με λόγια αγάπης!

Στην παρουσίαση αυτή, ήταν πολύτιμη η συμμετοχή της κ. Γεωργίας Μπακογιάννη που την πλαισίωσε με τα τραγούδια και τη μουσική της επιμέλεια.

Υπεύθυνη προγράμματος: κ. Μαριέττα Λούβαρη

συναισθήματα   συναισθήματα 2