Αθλούμαι- Χαράζω το Μέλλον

Κατηγορία: Δράσεις 2017-18 Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 08 Οκτωβρίου 2017

Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου 2017

4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οι μαθητές του Σχολείου συμμετείχαν σε αθλητικές και κινητικές δραστηριότητες που οργάνωσε ο Σύλλογος Διδασκόντων με πρωτοβουλία του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κ.Διονύση Αναγνωστόπουλου σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής- προπονητές.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και ακολούθησαν δυο φάσεις άθλησης:

Α Φάση

• Αθλοπαιδιές, οι οποίες διοργανώθηκαν από τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας

Β Φάση

•  στίβος με συνεργάτη τον κ.Κωνσταντίνο Μέσα

• ποδόσφαιρο με υπεύθυνο τον κ.Αργύρη Βελαλόπουλο

• TAE KWON DO με την καθοδήγηση του κ. Μάνθου Πρελορέντζου

•  και καλαθοσφαίριση με προπονητή τον κ.Αντώνη Βιδάλη

Στη συνέχεια ακολούθησε διαλογική συζήτηση μεταξύ των μαθητών και των εκπαιδευτικών σχετικά με την αξία της άθλησης στη ζωή τους. Ενταγμένη ως μια ευχάριστη δραστηριότητα συνειδητοποίησαν πως μπορεί να προσφέρει πολλαπλά οφέλη τόσο στην ψυχική τους υγεία όσο και στη φυσική κατάστασή τους, βοηθώντας τους κατά την ενηλικίωση να υιοθετήσουν έναν υγιεινό τρόπο ζωής.