Επιστολή των μαθητών της ΣΤ' τάξης προς τον Δήμαρχο Τήνου

Κατηγορία: Δράσεις 2017-18 Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 16 Μαρτίου 2018

Πέμπτη, 15 Μαρτίου 2018

Οι ενεργοί πολίτες του σχολείου μας

Σήμερα, μετά το πέρας των μαθημάτων, αντιπροσωπεία μαθητών της ΣΤ’  τάξης επισκέφτηκε στο Δημαρχιακό Μέγαρο τον Δήμαρχο Τήνου κ. Ιωάννη Σιώτο και παρέδωσε επιστολή.

Η επιστολή συντάχθηκε με αφορμή το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νοιάζομαι και Δρω», θέμα της είχε τον εξωραϊσμό της περιοχής που βρίσκεται το Σχολείο μας, της περιοχής Πασακρωτήρι και εντάσσεται στη δράση «Μια πολιτιστική διαδρομή στην περιοχή του Σχολείου μας».

Κάθε μαθητής έγραψε επιστολή στην οποία πρότεινε ιδέες οι οποίες αν πραγματοποιηθούν θα βελτιώσουν αισθητικά το Πασακρωτήρι (Μνημείο Πεσόντων, παγκάκια, φωτισμός, ελαιοχρωματισμός, κάδοι απορριμμάτων, περιποίηση φυτών…). Ακολούθως, οι είκοσι μία (21) επιστολές έγιναν μία, η οποία παραδόθηκε στα χέρια του Δημάρχου.

Ο Δήμαρχος υποδέχτηκε τους μαθητές με ενθουσιασμό και διάβασε με ιδιαίτερη προσοχή το κείμενο. Θεώρησε τους μαθητές αρωγούς στο έργο του και προς τούτο τους ευχαρίστησε. Σε κάθε μαθητή πρόσφερε το δημόσημο, ως επισφράγισμα της σημερινής συνάντησης.