Βεγγέρα fest 2019 - Φαλατάδος

Κατηγορία: Δράσεις 2018-19 Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 07 Ιουνίου 2019

Το Βεγγέρα fest είναι το πρώτο παιδικό φεστιβάλ που διοργανώνεται στο χωριό Φαλατάδος της Τήνου και είναι μια πρωτοβουλία της Φραντζέσκας Παπαγιαννοπούλου και της Μάρας Καλαντζή. Ξεκίνησε από το 2016 και απευθύνεται σε σχολικές ομάδες μαθητών της Δ'  τάξης του δημοτικού, συνοδεία των δασκάλων τους.

Για δύο ημέρες όλο το χωριό, σε συνεργασία με έμπειρους παιδαγωγούς, θεατρολόγους και μουσικολόγους, υποδέχεται τις ομάδες των παιδιών και ανοίγει τις πόρτες των φιλόξενων σπιτιών του.

Οι δράσεις εξελίσσονται σε όλη την έκταση του χωριού. Τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να περπατήσουν, να εξερευνήσουν και να ανακαλύψουν τα μυστικά του Φαλατάδου μέσα από οργανωμένες δραστηριότητες.

Ένα ταξίδι στο χώρο και τον χρόνο με οδηγούς τους ίδιους τους κατοίκους του χωριού, μέσα από ιστορίες, παραδόσεις, μύθους και έθιμα.

Μια βιωματική εμπειρία που εξελίσσεται σε "πρωινή βεγγέρα".