Εκπαιδευτική εκδρομή των τελειόφοιτων του σχολείου μας!

Κατηγορία: Εκδρομές Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 19 Απριλίου 2016

Η καθιερωμένη εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών της Στ' τάξης πραγματοποιήθηκε κατά τις ημερομηνίες 11, 12 και 13 Απριλίου. Φέτος επισκεφτήκαμε την συμπρωτεύουσα. Για πρώτη φορά τα παιδιά βίωσαν την εμπειρία του ταξιδιού με αεροπλάνο.

Είδαν από κοντά τους θησαυρούς των Μουσείων (Αρχαιολογικού, Βυζαντινού), τον πλούτο της Βεργίνας που καθήλωσε μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς. Θαύμασαν την περίφημη Ροτόντα,την Αψίδα του Γαλέριου και τον ρωμαϊκό ιππόδρομο,λάτρεψαν την πλατεία Αριστοτέλους και τον Λευκό Πύργο, απόλαυσαν την παραλία του Θερμαϊκού με σκάφος, την τεράστια έκταση της πόλης βλέποντάς την από το Κάστρο, αλλά γοητεύτηκαν και από τα αρχαιολογικά ευρήματα της πλατείας Ναυαρίνου. Σημαντικός σταθμός της εκδρομής ήταν η προσκυνηματική επίσκεψη στην εκκλησία του Αγίου Δημητρίου.

Ευχόμαστε κάθε χρονιά, οι μαθητές της Στ' να επιστρέφουν στο νησί γεμάτοι εμπειρίες, εικόνες και να δίνουν την ευκαιρία στον εαυτό τους να γνωρίζουν από κοντά τον λαμπρό Πολιτισμό της Χώρας μας!