Εκπαιδευτική εκδρομή ΣΤ΄ τάξης στο Ναύπλιο

Κατηγορία: Εκδρομές Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 26 Μαΐου 2022

Περιδιαβαίνοντας τους δρόμους της Ιστορίας!

Εκπαιδευτική εκδρομή της ΣΤ΄ τάξης στο Ναύπλιο, σχολικό έτος 2021-22.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας στο Ναύπλιο, συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Σοφίας Καπατσέλου και κ. Μαρίνας Λαμανδρέα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαρία να περιηγηθούν σε σημεία ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος στο Ναύπλιο, την πρώτη πρωτεύουσα της Ελλάδας. Επισκέφτηκαν το κάστρο του Παλαμηδίου και το Μπούρτζι και ξεναγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο και το μουσείο των Μυκηνών και της Επιδαύρου. Συμμετείχαν σε κυνήγι θησαυρού όπου συνεργάστηκαν σε ομάδες και με τη βοήθεια του χάρτη και ιστορικών στοιχείων διασκέδασαν μαθαίνοντας βιωματικά. Επίσης είδαν από κοντά τον Ισθμό της Κορίνθου.

Οι εντυπώσεις από την εκδρομή ήταν οι καλύτερες!

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Δ. Σ. Τήνου για την άριστη διοργάνωση.