Επίσκεψη της Στ' τάξης στο Δήμο Τήνου

Κατηγορία: Εκπαιδευτικές Επισκέψεις 2017-2018 Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 23 Νοεμβρίου 2017

Δημοκρατία, δημοτικές εκλογές, Δήμαρχος, Δημοτικό Συμβούλιο, μέλη, σύμβουλοι, συνεδρίαση, αίθουσα συνεδριάσεων, θέματα ημερήσιας διάταξης , "Καλλικράτης", διοίκηση, αντιπολίτευση, εισήγηση, εισηγητές, αγορητές, αρμοδιότητες, τοπικά ζητήματα, επίλυση προβλημάτων, απόφαση, πλειοψηφία, μειοψηφία,επιχειρήματα, πρακτικά........ χίλιες δυο απορίες...

Τις απορίες των μαθητών της Στ' τάξης "έλυσε" ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Ιωάννης Σιώτος, ο οποίος με χαρά υποδέχτηκε εκπαιδευτικούς και μαθητές στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δήμου Τήνου.

Σε απλή , κατανοητή γλώσσα, δίδαξε, διευκρίνισε, ενημέρωσε, διασαφήνισε, εξήγησε, απάντησε στις ερωτήσεις των παιδιών που αφορούσαν το μάθημα της Κοινωνικής Πολιτικής Αγωγής με θέμα :"Η Οργάνωση των Δήμων" και πέρασε μηνύματα.

Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου , σε όποιον συνδυασμό και αν ανήκουν , εργάζονται για το καλό του Τόπου και υπάρχει αλληλοσεβασμός

Ακούμε προσεκτικά τους συνομιλητές μας - είναι αγένεια να τους διακόψουμε, ακόμα και αν η γνώμη μας είναι τελείως διαφορετική

Υποστηρίζουμε τη γνώμη μας , μιλάμε με επιχειρήματα

Τα βιβλία είναι η ασπίδα μας

Κλείνοντας ευχήθηκε στις θέσεις που κάθονται σήμερα ως μαθητές να καθίσουν αργότερα ως ενεργοί πολίτες, ως μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου.

Σας ευχαριστούμε!