ΞΥΝΑΡΑ- ΜΟΝΗ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΩΝ- ΛΟΥΤΡΑ

Κατηγορία: Εκπαιδευτικές Επισκέψεις 2023-2024 Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 15 Νοεμβρίου 2023
Ο Οκτώβριος έφτασε στο τέλος του και  εμείς οι δάσκαλοι και οι μαθητές του 3ου Δημοτικού τον σφραγισαμε με μία εκπαιδευτική επίσκεψη που έδωσε χαρά σε μικρούς και μεγάλους. Γνωρίσαμε τον μουσειακό χώρο της Μονής Ουρσουλινών, ξεναγηθήκαμε στις αίθουσες που ζούσαν οι μαθήτριες και οι καλόγριες, όταν το σχολείο τους ήταν στις δόξες του και σ'αυτό έρχονταν να σπουδάσουν παιδιά επιφανών οικογενειών. Η επίσκεψη μας συνεχίστηκε στο Δημοτικό Σχολείο Εξωμβούργου, όπου τα παιδιά μας είχαν τη χαρά να συνυπάρξουν και να παίξουν με τους μαθητές του.
Τέλος, οι μαθητές των τάξεων Ε'και Στ' θαύμασαν και τη βιβλιοθήκη στο χωριό Ξυνάρα όπου μας ξενάγησε ο κύριος Μάρκος Παλαμάρης. Βρέθηκαν σε έναν χώρο με δεκάδες παλιά βιβλία και εγκυκλοπαίδειες με μεγάλη αξία. Γνώρισαν παλιά αντικείμενα, όπως τη γραφομηχανή, που χρησιμοποιούσαν πριν από αρκετά χρόνια και με αυτά τύπωναν τις γνώσεις τους.
Το συμπέρασμα όλων ήταν κοινό: το νησί μας έχει σπουδαία ιστορία που όταν την ανακαλύπτουμε νιώθουμε περηφάνεια.