Βραβεία - Ετικέτες ποιότητας eTwinning 2019-2020

Κατηγορία: eTwinning 2019-2020 Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 22 Σεπτεμβρίου 2020

Κατά το σχολικό έτος 2019-20 υλοποιήθηκαν στο Σχολείο μας από την εκπαιδευτικό Αικατερίνη Κύρου στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών δύο Ευρωπαϊκά προγράμματα eTwinning με συνεργαζόμενα σχολεία από την Ελλάδα και άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Οι τάξεις που συμμετείχαν ήταν:

Ε΄ Δημοτικού με το έργο "The ABCD project - Achievement, Belief, Culture, Democracy"

ΣΤ΄ Δημοτικού με το έργο "The Fantastic Blue".

Στα δύο αυτά έργα είχαν ήδη απονεμηθεί μέσα στο καλοκαίρι ετικέτες ποιότητας από την Εθνική Υπηρεσία eTwinning του Ηνωμένου Βασιλείου για το πρώτο και της Μολδαβίας, της Γαλλίας και του Ηνωμένου Βασιλείου για το δεύτερο.

Με πολλή χαρά, ενημερωθήκαμε, την 20η Σεπτεμβρίου, ότι απονεμήθηκαν και από την Ελληνική Υπηρεσία eTwinning Ετικέτες Ποιότητας και για τα δύο μας έργα. Οι ετικέτες αυτές αποτελούν το επιστέγασμα της δουλειάς, του ενθουσιασμού και της συνεργασίας που ανέπτυξαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί όλων των σχολείων μεταξύ τους.

Οι μαθητές που συμμετέχουν σε ευρωπαϊκά προγράμματα eTwinning επωφελούνται από τη συνεργασία που έχουν με τα σχολεία των άλλων χωρών, βγαίνουν από τα στενά όρια της τάξης και το μάθημα αποκτά ευρωπαϊκή διάσταση.

Τα σχόλια που λάβαμε από την Ελληνική Εθνική Υπηρεσία ήταν τα εξής:

-Θεματολογία

-Οργάνωση / σχεδιασμός Twinspace

-Χρονοδιάγραμμα εργασιών και δραστηριότατων

-Ξεκάθαροι στόχοι

-Συνεργατικές δράσεις

Συγχαρητήρια, καλή συνέχεια στο δημιουργικό έργο σας και ευχόμαστε και άλλες επιτυχίες!

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Η Ομάδα του eTwinning