Ε΄ & Στ΄ τάξη: "Τοπική ιστορία"

Κατηγορία: Προγράμματα 2013-14 Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 03 Ιουνίου 2014

Αυτή τη σχολική χρονιά οι εκπαιδευτικοί των τάξεων Ε΄ και Στ΄ κ.  Τριανταφύλλου Μαριέττα και κ. Λαγουρός Ευάγγελος συνεργάστηκαν στην Ευέλικτη Ζώνη. Ο τίτλος του Προγράμματος «Τοπική Ιστορία».

Πολύτιμος βοηθός ο π.Μάρκος Φώσκολος, προσφάτως βραβευθείς για το συγγραφικό του έργο από την Ακαδημία Αθηνών «ταξίδεψε» τα παιδιά από τα προϊστορικά ως τα νεότερα χρόνια. Επίσης και ο κ. Σάββας Απέργης, πρώην Δήμαρχος  Τήνου και Γυμνασιάρχης, φιλόλογος, συγγραφέας.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με διδακτικές επισκέψεις των μαθητών στη Βιβλιοθήκη του Π.Ι.Ι.Ε.Τ, στο Αρχαιολογικό Μουσείο, στο Ιερό του Ποσειδώνα,  στο Εξώμβουργο και στο Αρχείο της Καθολικής Αρχιεπισκοπής στην Ξινάρα όπου βίωσαν επί τόπου όλα όσα «ερεύνησαν» και διδάχτηκαν στην τάξη.