Δεντροφύτευση

Κατηγορία: Δράσεις 2014-15 Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 14 Νοεμβρίου 2014

Tην Τετάρτη και την Πέμπτη, 12 και 13 Νοεμβρίου 2014, εμείς τα παιδιά της Στ΄τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Τήνου πήραμε φτυάρια, αξινούλες, τσάπες, κουβάδες με νερό, ανοίξαμε λάκκους και φυτέψαμε πικροδάφνες κατά μήκος της ανατολικής πλευράς του σχολείου- που προμηθευτήκαμε από το φυτώριο του Συλλόγου «Οι Φίλοι του Πρασίνου» -καθώς και καλλωπιστικά φυτά στα παρτέρια της εισόδου.

Γελάσαμε, διασκεδάσαμε, συνεργαστήκαμε και χαρήκαμε βλέποντας το αποτέλεσμα που ήταν μια πανέμορφη εικόνα: Το σχολείο μας περιτριγυρισμένο από φυτά που θα μεγαλώσουν μαζί με μας και θα καμαρώνουμε σε λίγα χρόνια λέγοντας σε όλους ότι εμείς τα φυτέψαμε.

Όλα τα παιδιά νιώθουμε ικανοποίηση γιατί με αυτή μας την κίνηση δείξαμε πόσο πολύ αγαπάμε τον τόπο μας!!!