Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού εκφοβισμού (6-3-2015)

Κατηγορία: Δράσεις 2014-15 Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 06 Μαρτίου 2015

Στα πλαίσια της "Παγκόσμιας Ημέρας Σχολικού εκφοβισμού", έγινε στο σχολείο μας ενημέρωση όλων των μαθητών για τη Σχολική Βία ή αλλιώς bullying.

Ο όρος "βία στο σχολείο" χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια κατάσταση κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά με σκοπό την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός του σχολείου.

Παρόλο που στο σχολείο μας δεν έχουν διαπιστωθεί παρόμοιες συμπεριφορές ο δάσκαλος κάθε τάξης ενημέρωσε τους μαθητές του για το συγκεκριμένο θέμα, ενώ στη συνέχεια όλο το σχολείο παρακολούθησε στην Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων την ταινία μικρού μήκους "Νίκησε το Bulling" του Λυκείου Δράμας.