Γνωρίζοντας τη Μεσογειακή Διατροφή!

Κατηγορία: Δράσεις 2015-16 Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 24 Ιανουαρίου 2016

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής και την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας, το πρόγραμμα   ΕΥΖΗΝ σχεδίασε και απέστειλε στα σχολεία εκπαιδευτικές δραστηριότητες. Στόχος τους είναι η παρότρυνση των μαθητών να βελτιώσουν  την ποιότητα της διατροφής τους, να υιοθετήσουν την κίνηση στην καθημερινότητά τους και να μειώσουν κατά το δυνατό τον χρόνο που αφιερώνουν σε καθιστικές δραστηριότητες.

Ημέρα,

Εβδομάδα,

Μήνας

Διατροφής

Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν οι εξής δραστηριότητες:

α)ΗΜΕΡΑ (5 Νοεμβρίου)

Παρουσίαση σχετικού υλικού με θέμα:  "Τα μυστικά της υγείας... για μικρούς μαθητές"

β)ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Την τελευταία εβδομάδα του μήνα δόθηκε έμφαση στο δεκατιανό.

Δόθηκε κατάλογος από τον οποίο τα παιδιά  διάλεξαν το δεκατιανό της αρεσκείας τους. Ελπίζουμε οτι αυτή η εβδομάδα θα είναι το ξεκίνημα μιας ισορροπημένης διατροφής για όλη τους τη ζωή.

γ)ΜΗΝΑΣ (Δραστηριότητες κατά το Νοέμβριο)

Στα πλαίσια της ΕΥΕΛΙΚΤΗΣ ΖΩΝΗΣ , οι μαθητές της Β' τάξης με τη δασκάλα τους κα Θεοδώρου Βασιλική, συνέλεξαν διατροφικές ετικέτες ροφημάτων με σκοπό να δημιουργήσουν κολάζ και να συγκρίνουν τα ροφήματα ως προς τη θρεπτική τους αξία.

Οι μαθητές της Γ' τάξης με τη δασκάλα τους κα Τέτα Λούβαρη έφτιαξαν υγιεινά σνακ- μπάρες δημητριακών με ταχίνι, μέλι, δημητριακά, ξηρούς καρπούς και κουβερτούρα.

Οι μαθητές των τάξεων Γ'- Δ' -Ε' -Στ' συμπλήρωσαν τον παρακάτω πίνακα και χρονομέτρησαν τη διάρκεια των αθλητικών δραστηριοτήτων. Με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κα Γόνη Ειρήνης συζήτησαν για το πώς θα καλύπτουν καθημερινά τον επιθυμητό στόχο της τουλάχιστον μιας ώρας σωματικής δραστηριότητας ημερησίως, βάση των διεθνών συστάσεων.

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΝΟΥ

ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΣΩΜΑΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Προπόνηση(ποδόσφαιρο, καλαθοσφαίριση, ?)