ActionAid- Παγκόσμια Eβδομάδα Δράσης 2017

Κατηγορία: Δράσεις 2016-17 Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017

Μία εκστρατεία από μαθητές όλου του κόσμου? για τα παιδιά όλου του κόσμου!

Με στόχο την ευαισθητοποίηση  των παιδιών και συνεχίζοντας να στηρίζουμε το έργο της Action Aid συμμετέχουμε στην :

Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2017

"Ενα τραγούδι, πολλά σχολεία, ένας κόσμος"

Η εκστρατεία προωθεί έμπρακτα τον 4ο Στόχο Βιώσιμης Ανάπτυξης:

Ποιοτική εκπαίδευση για όλους- Το δικαίωμα των παιδιών προσφύγων στην εκπαίδευση

• 16,1 εκατομμύρια πρόσφυγες στον κόσμο.
  • 6 εκατομμύρια είναι παιδιά σχολικής ηλικίας.
  • Από αυτά 3,7 εκατομμύρια δεν έχουν πρόσβαση σε σχολείο.
  • Τα παιδιά πρόσφυγες είναι 5 φορές πιο πιθανό να μην πηγαίνουν σχολείο σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδιά.

Με τη φετινή εκστρατεία θα  δείξουμε έμπρακτα την αλληλεγγύη μας στα παιδιά πρόσφυγες σε κάθε γωνιά του κόσμου και θα στείλουμε μηνύματα αποδοχής και συνεργασίας, γιατί η ποιοτική εκπαίδευση είναι δικαίωμα κάθε παιδιού!

Οι δράσεις θα πραγματοποιηθούν την τελευταία εβδομάδα του Μαρτίου. Ήδη λάβαμε το εκπαιδευτικό πακέτο που περιλαμβάνει πληροφορίες για τη θεματική, στατιστικά στοιχεία, μαρτυρίες και στην προχωράμε στην υλοποίηση των προτεινόμενων δράσεων .

Με  τους 136 χαρταετούς που θα φτιάξουν οι 136 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου θα στείλουμε μηνύματα αγάπης- αλληλεγγύης- αδελφοσύνης στα προσφυγόπουλα.

προτεινόμενη βιβλιογραφία- action aid           Ένα τραγούδι, πολλά σχολεία, ένας κόσμος!(βίντεο)