Σχολική Εβδομάδα Εθελοντισμού για το Περιβάλλον- Let's Do It Greece 2017

Κατηγορία: Δράσεις 2016-17 Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 27 Μαρτίου 2017

Και τη φετινή σχολική χρονιά θα συμμετέχουμε στην εθελοντική δράση Let?sDoItGreece.(σποτάκι Let's do it Greece -δες εδώ) Η εβδομάδα εθελοντισμού καθιερώνεται ως πεδίο δράσης και εφαρμογής στα σχολεία, των αρχών και επιδιώξεων της εκπαίδευσης για την αειφόρο ανάπτυξη, όπως αυτές έχουν διατυπωθεί στο πρόγραμμα σπουδών του διδακτικού -μαθησιακού πεδίου "Περιβάλλον και Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη" του Υπουργείου Παιδείας. Δεν αποτελεί ένα ακόμα πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης αλλά αποσκοπεί στην εμπέδωση των στόχων του εθελοντισμού, της συνεργασίας, της υπεύθυνης στάσης και συμπεριφοράς προς τους συνανθρώπους και το φυσικό περιβάλλον.

Την πρώτη χρονιά, το 2015, στο κομμάτι γης που "υιοθετήσαμε" φυτέψαμε πικροδάφνες σε συνεργασία με τον Δήμο Τήνου, τον Σύλλογο Γονέων και τον Σύλλογο «Οι Φίλοι του Πρασίνου» την ημέρα δράσης και η ανταπόκριση ήταν όντως μεγάλη.

Τη δεύτερη χρονιά, το 2016, δυστυχώς δεν υπήρξε ανταπόκριση στην πρόσκληση.

Γι? αυτό φέτος ο Σύλλογος Διδασκόντων έκρινε σε συνεδρίασή του να συμμετέχουμε στην εβδομάδα δράσης ? και όχι στην ημέρα δράσης ? μόνο οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές σε συνεργασία με τον Δήμο και τον Σύλλογο «Οι Φίλοι του Πρασίνου».

Από σήμερα Δευτέρα, 27 Μαρτίου έως και την Παρασκευή 31/3 θα πραγματοποιήσουμε τις δράσεις που τους δώσαμε τον τίτλο:(θα αναρτηθεί σχετικό φωτογραφικό υλικό για καθεμιά)

• Ξεχορτιάζουμε τα παρτέρια, σκαλίζουμε , ποτίζουμε
  • Δίνουμε ζωντάνια στην εικόνα που μας λέει πόσο πολύτιμο είναι το νερό
  • Φτιάχνουμε την πινακίδα του σχολείου μας