Οι μαθητές της Γ' τάξης στο πλευρό του Συλλόγου "Οι φίλοι του Πρασίνου"

Κατηγορία: Δράσεις 2016-17 Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 09 Μαΐου 2017

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Περιβαλλοντικής Δράσης "Let's Do it Greece" και κατά το σχ. έτος 2015-2016 οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στον καθαρισμό και τη δεντροφύτευση(δες εδώ) της παραλίας του Αγίου Φωκά.

Κατά το τρέχον σχολικό έτος  συνεργαστήκαμε με τον Σύλλογο "Οι Φίλοι του Πρασίνου", για την αντικατάσταση δενδρυλλίων.Ανταποκριθήκαμε άμεσα, με τους μαθητές της Γ' τάξης  να προσπαθούν να εφαρμόσουν μεθόδους για την επιβίωση των νέων ριζών, ώστε τα φυτά να επιβιώσουν και να είναι υγιή.Για το λόγο αυτό τοποθέτησαν βότσαλα γύρω τους για να είναι ευδιάκριτα και να μπορούν να εξοικονομούν νερό κατά τη διάρκεια του ποτίσματος.

Για μία ακόμη χρονιά βοηθήσαμε στην ανάπλαση του χώρου και νιώσαμε υπερήφανοι που μας δόθηκε η ευκαιρία να κάνουμε μία από τις παραλίες μας ακόμα πιο πράσινη!