ΑθλοΠΑΙΔΕΙΕΣ 2017

Κατηγορία: Δράσεις 2016-17 Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 17 Μαΐου 2017

Οι μαθητές των τάξεων Δ', Ε' & Στ' του σχολείου μας συμμετείχαν στους αγώνες ποδοσφαίρου 7*7, καλαθοσφαίρισης 5*5, πετοσφαίρισης 6*6 των Δημοτικών Σχολείων νήσου Τήνου, οι οποίοι προκηρύχθηκαν από την οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αγώνων Κυκλάδων, στα πλαίσια των αγώνων αθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ. Οι αγώνες διεξήχθησαν την Τρίτη, 9 Μαΐου  στο Δημοτικό Γυμναστήριο και την Πέμπτη, 18 Μαΐου στο κλειστό γυμναστήριο "Τήνια 1895".

ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

ΑΓΩΝΕΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Ευελπιστούμε ότι τέτοιου είδους δραστηριότητες που ωθούν τα παιδιά στην άθληση θα διοργανώνονται κάθε σχολική χρονιά, αφού βασική τους επιδίωξη είναι η καλλιέργεια της ισότιμης και ισόνομης  συμμετοχής, η αίσθηση του "ανήκειν", η εκτίμηση της συνεισφοράς όλων για την επίτευξη ενός κοινού στόχου, η απόκτηση αυτοπεποίθησης και η βίωση της χαράς του παιχνιδιού.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου που παρευρίσκονταν, καμάρωσαν τα παιδιά όχι μόνο για τις επιδόσεις τους , αλλά και το ήθος που επέδειξαν, όταν με στωικότητα δέχονταν τις ήττες τους.