Επιμορφωτική Ημερίδα Εκπαιδευτικών

Κατηγορία: Δράσεις 2016-17 Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 20 Ιουνίου 2017

Σήμερα Δευτέρα, 19 Ιουνίου 2017 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική ημερίδα από τον Σχολικό Σύμβουλο της 1ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Κυκλάδων κ.Ηλία Μαρούδα  σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των Δημοτικών Σχολείων του τόπου μας.

Βασική θεματική ήταν η εφαρμογή διαθεματικών συνεργατικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων με στόχο τη διάχυση καλών πρακτικών και γενική θεματική ήταν οι όψεις του παιδαγωγικό- διδακτικού έργου στις καθημερινές συνθήκες της σχολικής τάξης .

Η πορεία που ακολουθήθηκε ήταν:

Εισήγηση του κ. Σχολικού Συβούλουμε θέμα : Οργάνωση και υλοποίηση "project"

Παρουσίαση εκπαιδευτικών προγραμμάτων που υλοποιήθηκαν στα Δημοτικά Σχολεία Τήνου

Βιωματική δραστηριοποίηση των εκπαιδευτικών με την ταυτόχρονη διασαφήνιση του θεατρικού παιχνιδιού και δραματοποίησης

Δείτε εδώ:     (μέρος α')   (μέρος β')    (μέρος γ')    (μέρος δ')

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε με επιτυχία και οι εκπαιδευτικοί αποκόμισαν νέες ιδέες.