Επίσκεψη στο φυτώριο του συλλόγου "Οι Φίλοι του Πρασίνου"

Κατηγορία: Δράσεις 2021-22 Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 01 Ιουλίου 2021

Κατά τον μήνα Ιούνιο, οι Α', Β' και Γ'  τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν επισκέψεις στο φυτώριο του συλλόγου "Οι Φίλοι του Πρασίνου" προκειμένου οι μικροί μαθητές και οι μαθήτριες να ευαισθητοποιηθούν πάνω σε θέματα προστασίας και ανάδειξης του περιβάλλοντος.

Ο πρόεδρος του συλλόγου, κ. Γιάννης Ψάλτης, ήταν εκεί να μας υποδεχτεί, να μας καλωσορίσει και να μας ξεναγήσει στον χώρο του φυτωρίου. Φυτέψαμε μαζί του σπόρους μπάμιας και αγγουριάς, πληροφορηθήκαμε για τον κύκλο ανάπτυξης ενός φυτού, από τον σπόρο έως τους καρπούς, δημιουργήσαμε μοσχεύματα πικροδάφνης και τα φυτέψαμε σε γλάστρες ώστε να αναπτυχθούν νέα φυτά.

Τον ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και τα μηνύματα αγάπης προς το περιβάλλον και τα ζώα που μας μετέφερε, καθώς και τους κυρίους Μανώλη Πλυτά και Στέλιο Δεσύπρη που βρίσκονταν μαζί μας στον χώρο, αρωγοί στο έργο του συλλόγου.