Μύρισε Πάσχα στο Σχολείο μας!

Κατηγορία: Δράσεις 2021-22 Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 17 Απριλίου 2022

Οι μαθήτριες και οι μαθητές των Α' και Γ'1 τάξεων έχοντας μάθει τα έθιμα και τις παραδόσεις σχετικά με το Σάββατο του Λαζάρου ανέλαβαν δράση! Τραγούδησαν τα κάλαντα του Λαζάρου και "έβαλαν τις ποδιές τους" για να φτιάξει  ο καθένας και η καθεμία απ' αυτούς το παραδοσιακό λαζαράκι. Ένα αφράτο ψωμάκι που ακριβώς επειδή αναπαριστά τον Λάζαρο είναι φτιαγμένο σαν ανθρωπάκι με τα χέρια σταυρωμένα. Αντίστοιχα, οι μαθητές της Δ' τάξης έπλασαν με πολύ μεράκι και δεξιοτεχνία παραδοσιακά πασχαλινά κουλουράκια για να κεράσουν τους συμμαθητές και τις οικογένειές τους!!

Τα παιδιά αφού έφεραν τα υλικά με πολύ ενθουσιασμό ξεκίνησαν την "επιχείρηση". Δε χρειάζεται να πούμε βέβαια ότι ακόμη μεγαλύτερη ήταν η ανυπομονησία τους για το αποτέλεσμα!

Στο σημείο αυτό εκφράζουμε τις θερμές ευχαριστίες μας στον φούρνο Μανέλα που ανέλαβε το ψήσιμο και ευχόμαστε σε όλους ...

Καλό Πάσχα!