2ο Παιδικό Φεστιβάλ Φαλατάδου " Βεγγέρα Fest"

Κατηγορία: Εκπαιδευτικές Επισκέψεις 2016-2017 Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 06 Ιουνίου 2017

Παρασκευή, 2 Ιουνίου 2017

Αυτή η εβδομάδα έκλεισε με έναν τρόπο διαφορετικό, πολύ πρωτότυπο. Με μια καντάδα...Τα Παιδιά της Δ' Τάξης κατενθουσιασμένα με όσα είδαν, άκουσαν, δοκίμασαν, άγγιξαν, έμαθαν στο Παιδικό Φεστιβάλ , επιστρέφοντας θέλησαν να μοιραστούν τη χαρά τους με τους υπόλοιπους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς. Έτσι,  όταν ξαφνικά το σχολείο πλημμύρισε από παιδικές φωνές, οι πόρτες των αιθουσών άνοιξαν, συγκεντρωθήκαμε στον εσωτερικό διάδρομο και απολαύσαμε τη μελωδία (δες εδώ), ευχαριστώντας τα για την έκπληξη.

Ο Φαλατάδος, μια θεατρική σκηνή και οι κάτοικοι ηθοποιοί. Με πολύ κέφι και μεράκι μας  μετέφεραν σε μια άλλη εποχή, δείχνοντάς μας τα έθιμα και το δικό τους τρόπο ζωής. Σημαντική ήταν η συμβολή της κ. Φραντζέσκας Παπαγιαννοπούλου, που με το διάπλατο χαμόγελό της μας ξενάγησε σε αυτό το ταξίδι στο παρελθόν.

Χαιρόμαστε που οι νέοι άνθρωποι του νησιού μας εργάζονται εθελοντικά για τον τόπο μας και ευχόμαστε ολόψυχα κάθε επιτυχία στις δράσεις τους.