Γνωριμία με το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού

Κατηγορία: Εκπαιδευτικές Επισκέψεις 2021-2022 Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 10 Ιουνίου 2022

Με αφορμή τα μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που είχε θέμα τη "Γνωριμία με τα επαγγέλματα", το Γ'1 τμήμα του σχολείου μας επισκέφθηκε το τεχνικό γραφείο του πολιτικού μηχανικού κ. Γιώργου Βιδάδη και των συνεργατών του, συνοδεία της εκπαιδευτικού της τάξης κ. Καρατζή Αργεντίνης.

Εκεί ο κ. Γιώργος υποδέχτηκε τις μαθήτριες και τους μαθητές και αφού τους μίλησε σχετικά με το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού, τον τρόπο δουλειάς του και τα σύγχρονα προγράμματα που χρησιμοποιούνται από τον επαγγελματία μηχανικό, έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να σχεδιάσουν σε κλίμακα το δικό τους δωμάτιο καθώς και τα έπιπλα που το απαρτίζουν.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Γιώργο Βιδάλη για την καθοδήγηση και τη φροντίδα που έδειξε στα παιδιά και ας ευχηθούμε η όμορφη αυτή "ξενάγηση" να αποτελέσει αφορμή ώστε στο μέλλον κάποιος/α από τους μαθητές/μαθήτριες να ακολουθήσουν το δημιουργικό αυτό επάγγελμα.