Παρουσίαση προγράμματος eTwinning 2020-21

Κατηγορία: eTwinning 2020-2021 Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 23 Ιουνίου 2021

Κατά το σχολικό έτος 2020-2021 υλοποιήθηκε στο Σχολείο μας Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning, στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών, από τους μαθητές της ΣΤ' και Ε' τάξης και την εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας κ. Κύρου Αικατερίνη.

Το πρόγραμμα είχε τίτλο "The EU Team - Eurokids United" και είχε θέμα την Ευρώπη, την Ευρωπαϊκή Ένωση, τις ευρωπαικές αξίες, τα δικαιώματα των παιδιών, την ασφάλεια στο διαδίκτυο, τις ψευδείς ειδήσεις, την παραπληροφόρηση. Η φετινή σχολική χρονιά είχε πολλά απρόοπτα, αλλά οι μαθητές είτε δια ζώσης, είτε εξ αποστάσεως κατάφεραν να πάρουν μέρος σε όλες τις δραστηριότητες με αμείωτο ενδιαφέρον.

Στο βίντεο που ακολουθεί, μπορείτε να πάρετε μια μικρή γεύση από τις δράσεις στις οποίες συμμετείχαν τα παιδιά.

Παρακάτω θα βρείτε τους συνδέσμους για τις επιμέρους δράσεις και τα παραγόμενα έργα.

Η παρουσιάση των χωρών της Ευρώπης.

Τα προτεινόμενα λογότυπα από κάθε σχολείο.

Χριστούγεννα στην Ευρώπη.

Το ηλεκτρονικό βιβλίο για τα δικαιώματα των παιδιών.

Το κοινό βίντεο για τα δικαιώματα των παιδιών.

The passport challenge.

Το ηλεκτρονικό βιβλίο με τα κόμικ για την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Η κοινή παρουσίαση με τα πασχαλινά έθιμα.

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών.