Βραβείο - Ετικέτα ποιότητας eTwinning 2021-2022

Κατηγορία: eTwinning 2021-2022 Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 09 Σεπτεμβρίου 2022

Κατά το σχολικό έτος 2021-22 υλοποιήθηκε στο Σχολείο μας στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών από την εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας Αικατερίνη Κύρου το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο "H.O.P.E. - Have only positive energy" με συνεργαζόμενα σχολεία από την Ελλάδα και άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι τάξεις Ε΄ και ΣΤ' Δημοτικού.

Στο έργο αυτό είχε ήδη απονεμηθεί ετικέτα ποιότητας από τις αντίστοιχες Εθνικές Υπηρεσίες eTwinning της Γαλλίας, της Κροατίας και της Τουρκίας.

Με πολλή χαρά, ενημερωθήκαμε ότι, σήμερα, 9 Σεπτεμβρίου 2022, απονεμήθηκε και από την Ελληνική Υπηρεσία eTwinning Ετικέτα Ποιότητας στο έργο μας. Οι ετικέτες αυτές αποτελούν το επιστέγασμα της δουλειάς, του ενθουσιασμού και της συνεργασίας που ανέπτυξαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί όλων των σχολείων μεταξύ τους. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του προγράμματος και σε όλους τους εκπαιδευτικούς που συνεργάστηκαν.

Τα σχόλια που λάβαμε από την Ελληνική Εθνική Υπηρεσία ήταν τα εξής:

Το έργο σας αποτελεί μία αξιόλογη προσπάθεια ενίσχυσης της θετικής στάσης ζωής, συμπεριφοράς, της αποδοχής και αλληλεγγύης των μαθητών προς τους άλλους και το περιβάλλον τους καθώς και της ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο.

Θετικά σημεία:

-ενσωμάτωση στη διδακτέα ύλη

-συμμετοχή των μαθητών στις δραστηριότητες (συστάσεις, δημιουργία και ψηφοφορία λογότυπων, συγγραφή και εικονογράφηση σεναρίων, παιχνιδιού για το ασφαλές διαδίκτυο κλπ)

-συνεργατικά προϊόντα (συννεφόλεξο με αυτά που κάνουν ευτυχισμένους τους μαθητές, συνεργατικός οδηγός θετικής σκέψης, σενάρια θετικής δράσης με τα σχετικά podcasts και τις εικονογραφήσεις, συνεργατικό παιχνίδι για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, web competition)

-τηλεσυναντήσεις εκπαιδευτικών και μαθητών

-αλληλεπίδραση των μαθητών στο φόρουμ

-αξιολόγηση και διάχυση